Skip to main content

Temat dbałości o dobrą kondycję wnętrza pojazdu to zazwyczaj zagadnienie wielowątkowe. W dzisiejszym poradniku skupimy się na przywracaniu blasku plastikom we wnętrzu auta.

Wielu użytkowników samochodów pod pojęciem pielęgnacji plastików, rozumie wyłącznie przetarcie ich suchą ściereczką z kurzu i spryskanie preparatem nabłyszczającym, zakupionym za kilka-kilkanaście złotych w pobliskim hipermarkecie. Takie podejście do pielęgnacji bywa skuteczne tylko „na krótką metę” a częstokroć bywa i tak, że czyni więcej szkód niż pożytku. Większość tego rodzaju preparatów pielęgnująco-nabłyszczających jest dość tłusta i kiedy aplikujący preparat wykazuje się nadgorliwością, po jakimś czasie może to skutkować problemami z elementami elektronicznymi w pojeździe. Radio, panel klimatyzacji automatycznej czy sterowanie elektrycznymi szybami zazwyczaj nie znoszą dobrze kontaktu z tłustymi substancjami i po jakimś czasie ulegają mniejszym lub większym awariom.

Jak zatem temu zaradzić?

Najlepiej zmienić przyzwyczajenia i zacząć pielęgnować elementy plastikowe we wnętrzu swojego auta inaczej! Każda tego typu czynność powinna przebiegać dwuetapowo:

  • pierwszym etapem zadbania o plastiki, jest ich porządne wyczyszczenie. Najlepiej zrobić to przy pomocy preparatu typu Interior APC (All purpose cleaner), służącego do czyszczenia twardych powierzchni wewnętrznych w pojeździe. Tu ważna uwaga: specyfiki tego rodzaju, zazwyczaj sprzedawane są jako koncentrat i do ich użycia wymagane jest rozcieńczenie w proporcjach określonych przez producenta. Zastosowanie preparatu APC bez rozcieńczenia, może skutkować odbarwieniem elementów plastikowych wnętrza lub innym uszkodzeniem ich powierzchni! Ważny jest też sposób aplikacji preparatu, zazwyczaj czyści się powierzchnię przy pomocy szczotki z bardzo miękkim włosiem lub ściereczki z mikrofibry. Oczywiście przy nakładaniu szczotką pamiętamy, by skrupulatnie omijać okolice elektroniki! Tam sprawdzi się wyłącznie wilgotna ściereczka z mikrofibry.
  • kiedy już wyczyściliśmy wszystko preparatem APC a czyszczone powierzchnie są suche, to znak, że nadszedł czas na aplikację profesjonalnego preparatu służącego do odświeżenia estetycznego i zabezpieczenia elementów plastikowych. Na rynku dostępnych jest obecnie sporo tego typu preparatów kilku renomowanych marek, ciężko więc polecać któryś konkretny. Faktem jest, że któregokolwiek byśmy nie wybrali, uzyskamy efekt estetycznie wyczyszczonego plastiku, charakteryzującego się głębią koloru, a jednocześnie pozbawionego efektu ordynarnego świecenia się, który jest standardem przy popularnych i tanich produktach. Preparat tego rodzaju najlepiej aplikować przy pomocy ściereczki lub specjalnego pada, wykonanych z mikrofibry.

Poniżej znajdziecie Państwo kilka zdjęć, ilustrujących proces czyszczenia plastików w aucie. Pamiętajmy także, że prócz jakości używanych preparatów, kluczową rolę w skutecznym wyczyszczeniu wnętrza naszego auta, odgrywa staranność i dokładność przy pracy! Im skrupulatniej przeprowadzimy powyższe czynności, tym bardziej ucieszy nas końcowy efekt.

KONTAKT

Poniedziałek – Piątek: 7:00 – 17:00
Sobota – Niedziela: nieczynne

+48 500 107 202

Leave a Reply